MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

URYCHLOVAČ ČÁSTIC

Vědci spustili zkušební provoz obřího urychlovače jaderných částic LHC (Large Hadron Collider). Ojedinělý experiment se má pokusit objasnit vznik a podstatu vesmíru.

Nedaleko Ženevy, v hloubce 50 až 175 metrů pod zemí, je umístěn sedmadvacet kilometrů dlouhý kruhový tunel. V něm se vědci pokusí vytvořit podmínky, které existovaly jen několik zlomků vteřiny po takzvaném velkém třesku, jenž je považován za počátek existence vesmíru.

Projekt provázela řada problémů, ať už finančních nebo konstrukčních, a také obavy. Soudci se zabývali žalobou, jež se snažila dosáhnout zákazu spuštění tohoto zařízení. Její autoři se obávali, že by mohlo vyprodukovat malé „černé díry“, které by hrozily pohltit celou zeměkouli. Vědci však podobné obavy označují za nesmyslné.


Video:

Máte pocit, že tomu nerozumíte? Zkuste se na to podívat seriózně:

anebo rapově:

Evropská laboratoř jaderného výzkumu (CERN) nabízí sledování experimentu v přímém přenosu na internetových stránkách http://webcast.cern.ch.

Zemi "nesežere černá díra"

Naše planeta není ohrožena největším experimentem v oblasti částicové fyziky, tvrdí vědecká zpráva.

Dokument zkoumá obavy, že Large Hadron Collider, částicový urychlovač, který byl vybudován ve Švýcarsku, má k dispozici tolik energie, že by to mohlo mít nedozírné následky.

Kritikové se obávají, že miniaturní černé díry, které se budou vyrábět v tomto urychlovači, zkonstruovaném na švýcarsko-francouzských hranicích, by mohly ohrozit samotnou existenci planety Země. Avšak zpráva, kterou vydala Evropská organizace pro jaderný výzkum, tvrdí, že "žádné nebezpečí neexistuje".

Tato organizace - známá pod francouzskou zkratkou CERN, bude provozovat částicový urychlovač v podzemí v sedmadvacetikilometrovém tunelu nedaleko Ženevy.

Urychlovač Large Hadron Collider je výkonný a složitý přístroj, v němž do sebe budou při vysokých rychlostech narážet protony - cílem bude odhalit tajemství vesmíru.

Šest "detektorů" - individuálních experimentů - bude počítat, sledovat a analyzovat částice, které vzniknou ze srážek.

Většina fyziků je přesvědčena, že riziko katastrofy zůstává v říši science fiction. Avšak hovořilo se o obavách, že by se mohla malá černá díra, kterou vyrobí urychlovač, nekontrolovaně zvětšit a sežrat celou planetu Zemi.

Kritikové také varovali, že vytváření podivných hypotetických částic v urychlovači by mohlo vyvolat hromadnou proměnu jader obyčejných atomů ve velké množství podivné hmoty, takže by se Země proměnila v horký, mrtvý kámen.

Avšak ve shrnutí analýzy, kterou vypracovali nejvýznamnější teoretikové z CERNU, se praví: "Během minulých miliard let příroda už na planetě Zemi vytvořila tolik srážek částic, jako asi milion experimentů v LHC - a planeta stále ještě existuje. Neexistují žádné obavy ohledně důsledků, které by vyplývaly z nových částic či forem hmoty, které by mohl vytvořit LHC."

Vědci potvrzují, že urychlovač dokáže vyrobit černé díry. Avšak konstatují: "Kdyby při srážce quarků a gluonů uvnitř protonů vznikly mikroskopické černé díry, proměnily by se v tytéž částice, které je vytvořily. Očekávaná délka života miniaturní černé díry by byla velmi krátká."

Vědecký konsensus je, zdá se, na straně vědců z CERNU.

Avšak r. 2003 napsal dr. Adrian Kent, teoretický fyzik z Univerzity v Cambridgi, vědecký článek, v němž argumentoval, že vědci dostatečně nepočítají s rizikem možného katastrofického scénáře, který by mohl vzniknout ze "smrtící částice". Také v článku vyjádřil obavu, že základní otázku, totiž jak nepravděpodobná musí být všeobecná katastrofa, aby bylo možno v dobré víře experiment provést, vědci nikdy vážně nezkoumali.

LHC měl vejít do provozu dne 26. listopadu 2007. Zprovoznění zařízení však bylo několikrát odloženo a má jeho provoz má být zahájen až koncem letošního léta.

Podrobnosti v angličtině ZDE česká Wikipedie ZDE

Posledni komentare
13.12.2011 19:42:18: Kreteni co si hrajou na bohy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.