MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

MARS

VŠE O MARSU

 

Valles Marineris - údolí pojmenované na počest první americké sondy u Marsu, Marineru 9 (1972). Soustava kaňonů o  délce 3000 km, až 500 km široká (Viking/MGS, 1976, 1998).


Počasí - bílá oblaka se nalézají severně od šířky 35 stupňů. Mlha v podobě světle oranžové zahaluje nejnižší části údolí Kasei (MGS, 1998). 

 


Phobos a Deimos - měsíce planety Mars. Nepravidelná skaliska o rozměrech 23 km a 16 km posetá krátery. Na prvních dvou snímcích Phobos (MGS, 1998), na posledním snímku Deimos.

  


Tvář - snímek lidské tváře z Marsu vyfotografovaný sondou Viking 1 v roce 1975 obletěl celý svět. Detailní snímky z MGS (1998) odhalily, že jde jen o náhodně navátý písek.

  


Pyramidy - ani v 70. letech sondami Viking nalezené "pyramidy" nejsou při bližším ohledání stavbami inteligentních bytostí (MGS, 1998).


Fotografie

MARS

Mars - planeta více než 100 let spojovaná s mimozemským životem - si až do dnes uchovala své tajemství. Ani s dnešními poznatky ze sond nemůžeme tuto otázku s určitostí potvrdit ani vyvrátit. Mars byl přínosem pro lidské poznání i v dobách Johannese Keplera, kterého pozorování Marsu přivedlo ke třem zákonům pohybu planet. Více se dozvíte v sekci Astrofyzika, v kapitole Mars.


Celkové pohledy na planetu - 1) Syrtis Major ; 2) Pohled s dobře viditelnými sopkami; 3) Konec léta na Marsu; 4) Mapa Marsu (HST, WFPC2, 1997)

 
 


Polární čepičky - patří k nejvýraznějším útvarům na Marsu.  Mapa a model čepiček.Vodorovné rozlišení 130 m, svislé rozlišení 5-30 m. Výškové rozdíly zvětšeny (MGS,  MOLA/Mars Orbiting Laser Altimetr, 1998).

 


Olympus Mons - oblast Tharsis, kde jsou vidět dvě obří sopky - Olympus Mons a Ascraeus Mons. Olympus Mons je největší štítová sopka ve Sluneční soustavě se základnou 500 km a výškou 25 km. Detailní pohled je na druhém snímku (MGS, 1998).

  


Twin Peaks - oblast přistání sondy Mars Pathfinder v roce 1998.  Mimořádně krásný panoramatický snímek.

 


Další povrchové útvary - 1) tančící derviši. Linie vznikající působením atmosférických vírů - tzv. tančících dervišů (anglicky dust devils). V podstatě se jedná o miniaturní tornáda, která na své pouti odmetají povrchový prach a odkrývají tak spodní vrstvy (MGS, 1998). 2) čerstvě vytvořený kráter (starší než 18 let). d = 38 m, tmavá vyvržená hornina ještě nesplynula s okolím. (MGS, 1998, 9.94°  sš, 311.23°  zd). 3) kráter Gallé, neboli Smile, česky Úsměv. Kráter o průměru 215 km. Modrobílé tóny svědčí o přítomnosti jinovatky (MGS, 1999).

    


Pobřežní čára - okraj pláně Amazonis mohl být kdysi pobřežím. Napravo vodní jezera na Marsu.

 


 

 

 
Žádné komentáře
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.