MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

MARS

Na Marsu jsou uhličitany, signál příznivého prostředí pro život

Na Marsu jsou uhličitany, signál příznivého prostředí pro život

Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila na Marsu usazeniny uhličitanů. Nález dokládá, že v minulosti byla voda na "rudé planetě" zásaditá nebo neutrální, což je podle čtvrtečního vyjádření amerického Národního ústavu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.

vydáno: 19.12.2008, 08:33 | aktualizace: 19.12.2008 12:50

San Francisco (USA) - Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila na Marsu usazeniny uhličitanů. Nález dokládá, že v minulosti byla voda na "rudé planetě" zásaditá nebo neutrální, což je podle čtvrtečního vyjádření amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.

Uhličitany vznikají, když se oxid uhličitý rozpuštěný ve vodě sloučí s vápníkem, se železem nebo s hořčíkem. Pokud je však prostředí příliš kyselé, rychle se rozpadají.

Současný objev uhličitanů hořčíku v marsovském kráteru v oblasti Nili Fossae tedy svědčí o tom, že v době jejich vzniku před 3,6 miliardy let zdejší voda kyselá nebyla.

"Je obtížné žít v kyselém nebo ve slaném prostředí. Naproti tomu neutrální voda představuje menší potíže pro vznik života na mikrobiální úrovni," řekla Bethany Ehlmannová, která data z MRO analyzovala. "(Tato oblast) mohla být velmi mírným, příznivým prostředím pro primitivní život na Marsu," dodala.

Atmosféra Marsu z větší části sestává z oxidu uhličitého, dosavadní snímky povrchu planety ze satelitu a z robotických vozítek ale ukazovaly, že přinejmenším v novější historii ovlivňovalo většinu planety působení slaných a kyselých vod.

Stopy uhličitanů (karbonátů) v prachu "rudé planety" sice objevila kupříkladu letos v červnu sonda Phoenix, doposud ale nebyly nalezeny v dostatečném množství a odpovídajícího charakteru. Proto vědci prohlašovali, že Mars byl zřejmě vždy chladným a pustým místem.

Vzhledem ke zmíněnému rychlému rozpouštění uhličitanů v roztocích s nízkým pH je však možné, že množství uhličitanových útvarů zformovaných v raných dějinách planety postupem času jednoduše zmizelo, napsal zpravodajský server BBC.

Přinejmenším některé části Marsu zůstaly ale podle nejnovějšího nálezu poskytnutého MRO současnými, převážně nepříznivými podmínkami pro život nedotčeny. "To znamená, že jsou místa, kde můžeme pátrat po důkazech minulého života - pokud někdy existoval," prohlásil vědec Richard Zurek, který se na misi MRO podílí.

Kráter Nili Fossae byl také jedním z míst, o němž se uvažovalo jako o možném bodu přistání příštího robotického vozítka NASA; tato idea byla ale nakonec zamítnuta a mise robotu byla odložena z roku 2009 na rok 2011. Podle amerických expertů by nyní mohlo být rozhodnutí o místě přistání robotického vozítka přehodnoceno.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Žádné komentáře
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.