MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

MARS

 

Valles Marineris - údolí pojmenované na počest první americké sondy u Marsu, Marineru 9 (1972). Soustava kaňonů o  délce 3000 km, až 500 km široká (Viking/MGS, 1976, 1998).


Počasí - bílá oblaka se nalézají severně od šířky 35 stupňů. Mlha v podobě světle oranžové zahaluje nejnižší části údolí Kasei (MGS, 1998). 

 


Phobos a Deimos - měsíce planety Mars. Nepravidelná skaliska o rozměrech 23 km a 16 km posetá krátery. Na prvních dvou snímcích Phobos (MGS, 1998), na posledním snímku Deimos.

  


Tvář - snímek lidské tváře z Marsu vyfotografovaný sondou Viking 1 v roce 1975 obletěl celý svět. Detailní snímky z MGS (1998) odhalily, že jde jen o náhodně navátý písek.

  


Pyramidy - ani v 70. letech sondami Viking nalezené "pyramidy" nejsou při bližším ohledání stavbami inteligentních bytostí (MGS, 1998).


Fotografie

MARS

Mars - planeta více než 100 let spojovaná s mimozemským životem - si až do dnes uchovala své tajemství. Ani s dnešními poznatky ze sond nemůžeme tuto otázku s určitostí potvrdit ani vyvrátit. Mars byl přínosem pro lidské poznání i v dobách Johannese Keplera, kterého pozorování Marsu přivedlo ke třem zákonům pohybu planet. Více se dozvíte v sekci Astrofyzika, v kapitole Mars.


Celkové pohledy na planetu - 1) Syrtis Major ; 2) Pohled s dobře viditelnými sopkami; 3) Konec léta na Marsu; 4) Mapa Marsu (HST, WFPC2, 1997)

 
 


Polární čepičky - patří k nejvýraznějším útvarům na Marsu.  Mapa a model čepiček.Vodorovné rozlišení 130 m, svislé rozlišení 5-30 m. Výškové rozdíly zvětšeny (MGS,  MOLA/Mars Orbiting Laser Altimetr, 1998).

 


Olympus Mons - oblast Tharsis, kde jsou vidět dvě obří sopky - Olympus Mons a Ascraeus Mons. Olympus Mons je největší štítová sopka ve Sluneční soustavě se základnou 500 km a výškou 25 km. Detailní pohled je na druhém snímku (MGS, 1998).

  


Twin Peaks - oblast přistání sondy Mars Pathfinder v roce 1998.  Mimořádně krásný panoramatický snímek.

 


Další povrchové útvary - 1) tančící derviši. Linie vznikající působením atmosférických vírů - tzv. tančících dervišů (anglicky dust devils). V podstatě se jedná o miniaturní tornáda, která na své pouti odmetají povrchový prach a odkrývají tak spodní vrstvy (MGS, 1998). 2) čerstvě vytvořený kráter (starší než 18 let). d = 38 m, tmavá vyvržená hornina ještě nesplynula s okolím. (MGS, 1998, 9.94°  sš, 311.23°  zd). 3) kráter Gallé, neboli Smile, česky Úsměv. Kráter o průměru 215 km. Modrobílé tóny svědčí o přítomnosti jinovatky (MGS, 1999).

    


Pobřežní čára - okraj pláně Amazonis mohl být kdysi pobřežím. Napravo vodní jezera na Marsu.

 


 

 

 

Fotografie zákrytu Marsu Měsícem 24.12.2007

Foceno fotoaparátem Cannon PowerShot A510 + RL 250/1500, afokálně

Pohled na zákryt v globále

Zoom zákrytu


 
Vodní led uprostřed kráteru na Marsu (bližší podrobnosti budou doplněny později).

Viz popis. Kliknutím na snímek získáte verzi s vyšším rozlišením.

Působivý snímek typické krajiny na Marsu, vyfotografovaný roverem Spirit v roce 2005 z mírného návrší s cca 300 m převýšením.

Před časem na internetu proběhla debata o tom, že fotografie Marsu NASA jsou záměrně upravovány, aby se vzhled Marsu lišil od pozemského a působil tak méně obyvatelně, než ve skutečnosti je. Na pozdějších snímcích jsou údajně navíc manuálně odstraněný kalibrační obrazce kamery, aby nešlo určit původní tónování snímků (viz ukázky fotografií v barvách kalibrovaných na vlastní PanCam barevnou stupnici NASA).

V té souvislosti je přinejmenším zajímavé, že na interních konferencích NASA má obloha na Marsu pořízená z týchž fotografií víceméně normální světlemodrou barvu.

 

Na Marsu byly objeveny pásy ledu

zdroj: NG.CZ

NASA se podařil objev desetiletí. Sonda kosmické lodi Mars-Odyssea kroužící kolem Rudé planety nalezla důkazy, že těsně pod povrchovým pásem zvětralých hornin, v hloubce méně než jeden metr, se nacházejí celé pásy ledu.


Sonda Mars Odyssey prohmatává svými paprsky
a kamerami povrch Marsu
grafika: NASA
?Ze snímků lze vyvodit, že v polární části Marsu je ledová vrstva několik centimetrů pod povrchem. Další zkoumání a vyhodnocování ale ještě musí tyto předběžné závěry potvrdit, než budou přijaty za platné,? oznámili pracovníci NASA ve Washingtonu. Led, objevený pomocí gamapaprskových spektometrů, se podle badatelů nalézá na jižním pólu. Na snímcích vypadá jako zářivě modrý a kontrastuje s ostatním povrchem v odstínech hnědé a červené barvy. Ledu je podle údajů sondy tolik, že pokud by měl roztát, Mars by zalila voda o hloubce pěti set metrů.

 

Existence vody na Rudé planetě, kterou první detailní snímky ukazovaly jako planetu plnou kráterů a vyschlých říčních koryt, může svědčit o tom, že tam kdysi byl ? a dosud existuje ? život.

Vědci budou nyní muset také řešit otázku, jak a zda vůbec by nalezená voda byla využitelná pro připravované mise s lidskou posádkou. NASA plánuje, že první člověk na Marsu přistane v příštích dvaceti letech. Taková operace je však velmi nákladná a riskantní. Cesta na Mars by trvala šest měsíců a cesta zpátky dalších šest, což by byl pro astronauty velmi náročný úkol vzhledem k dlouhodobému stavu beztíže a působení radiace ve vesmíru. Hlavním úkolem vesmírné posádky by patrně bylo přivézt z Marsu kousek ledu.

Nový objev potvrzuje Mars jako příznivé prostředí pro život

Nález uhličitanů poukazuje na to, že na Marsu byla v minulosti zásaditá nebo neutrální voda, což je podmínkou vzniku života.
SAN FRANCISCO (USA) 19. 12. 2008 (iHNed.cz)
reklama

MarsAmerická sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila na Marsu usazeniny uhličitanů. Nález dokládá, že v minulosti byla voda na "rudé planetě" zásaditá nebo neutrální, což je podle čtvrtečního vyjádření amerického Národního ústavu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.

Uhličitany vznikají, když se ve vodě rozpuštěný oxid uhličitý sloučí s vápníkem, se železem nebo s hořčíkem. Pokud je však prostředí příliš kyselé, rychle se rozpadají. Současný objev uhličitanů hořčíku v marsovském kráteru v oblasti Nilli Fosseae ale dokládá, že v době jejich vzniku před 3,6 miliony let zdejší voda kyselá nebyla.

Pod povrchem Marsu bylo objeveno masivní ložisko ledu

Důkazů o existenci vody na Marsu, ať již v podobě par, suchého či klasického ledu, je dnes celá řada. Kromě nepřímých (morfologická analýza povrchu planety), jde také o přímý průzkum vzorků hornin, který loni provedla sonda Phoenix.
PRAHA 22. 11. 2008 (iHNed.cz)
reklama
mars-phoenix-nabira-puda__192x128_.jpgNa Marsu je možná více vody v podobě ledových příkrovů, než se dosud předpokládalo. Kromě polárních čepiček existují totiž i jiné ledové masivy. Jeden takový objevili nedávno vědci z Texaské univerzity. Referoval o tom časopis Science.

Pomocí bočního radaru provedla sonda Mars Reconnaissance Orbiter průzkum planiny Hellas, která se nachází na jižní marsovské polokouli a jejíž centrum leží na 70. stupni východní délky a 43. stupni jižní šířky rudé planety.

Pod kamenitým povrchem východní části planiny, kterou tvoří masivní pánev, nalezl přitom tým pod vedením astrogeologa Johna Holta masivní příkrov ledu. A ne jen ledajaký - jeho mocnost dosahovala 800 metrů.

Jak se ale tak mocný led dostal mimo polární oblasti planety? Holt se domnívá, že jde o relikt z marsovské doby ledové, který se později vlivem eroze a tektonické činnosti dostal pod povrch

Nová sonda na Mars poletí až v roce 2011

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli technickým problémům odložil o dva roky novou vědeckou misi na Mars.
WASHINGTON 5. prosince 2008 (iHNed.cz)
reklama

Mars Science LaboratorySonda, která měla být vyslána s úkolem hledat stopy po životě příští podzim, se vydá na cestu až na konci roku 2011.

NASA pracuje na novém programu označovaném zkratkou MSL (Mars Science Laboratory), který má nahradit předchozí verzi, v jejímž rámci americké pracoviště na Mars vyslalo roboty Spirit a Opportunity.

Nová, šestikolová sonda o velikosti terénního vozu má na Marsu přistát s dokonalejší laboratoří a přinést odpověď na otázku, zda na Marsu existovaly nebo ještě stále existují podmínky pro život v mikrobiologické podobě. K cestě bude potřebovat devět měsíců a pracovat by měla dva roky. Ve srovnání s předchůdci má být schopna urazit delší vzdálenosti nehostinným terénem a bude využívat nový typ pohonu.

Podle poznatků, které přinesl dosavadní průzkum, byl v minulosti na povrchu zemského souseda dostatek vody.

Na Marsu jsou uhličitany, signál příznivého prostředí pro život

Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila na Marsu usazeniny uhličitanů. Nález dokládá, že v minulosti byla voda na "rudé planetě" zásaditá nebo neutrální, což je podle čtvrtečního vyjádření amerického Národního ústavu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.

vydáno: 19.12.2008, 08:33 | aktualizace: 19.12.2008 12:50

San Francisco (USA) - Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila na Marsu usazeniny uhličitanů. Nález dokládá, že v minulosti byla voda na "rudé planetě" zásaditá nebo neutrální, což je podle čtvrtečního vyjádření amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.

Uhličitany vznikají, když se oxid uhličitý rozpuštěný ve vodě sloučí s vápníkem, se železem nebo s hořčíkem. Pokud je však prostředí příliš kyselé, rychle se rozpadají.

Současný objev uhličitanů hořčíku v marsovském kráteru v oblasti Nili Fossae tedy svědčí o tom, že v době jejich vzniku před 3,6 miliardy let zdejší voda kyselá nebyla.

"Je obtížné žít v kyselém nebo ve slaném prostředí. Naproti tomu neutrální voda představuje menší potíže pro vznik života na mikrobiální úrovni," řekla Bethany Ehlmannová, která data z MRO analyzovala. "(Tato oblast) mohla být velmi mírným, příznivým prostředím pro primitivní život na Marsu," dodala.

Atmosféra Marsu z větší části sestává z oxidu uhličitého, dosavadní snímky povrchu planety ze satelitu a z robotických vozítek ale ukazovaly, že přinejmenším v novější historii ovlivňovalo většinu planety působení slaných a kyselých vod.

Stopy uhličitanů (karbonátů) v prachu "rudé planety" sice objevila kupříkladu letos v červnu sonda Phoenix, doposud ale nebyly nalezeny v dostatečném množství a odpovídajícího charakteru. Proto vědci prohlašovali, že Mars byl zřejmě vždy chladným a pustým místem.

Vzhledem ke zmíněnému rychlému rozpouštění uhličitanů v roztocích s nízkým pH je však možné, že množství uhličitanových útvarů zformovaných v raných dějinách planety postupem času jednoduše zmizelo, napsal zpravodajský server BBC.

Přinejmenším některé části Marsu zůstaly ale podle nejnovějšího nálezu poskytnutého MRO současnými, převážně nepříznivými podmínkami pro život nedotčeny. "To znamená, že jsou místa, kde můžeme pátrat po důkazech minulého života - pokud někdy existoval," prohlásil vědec Richard Zurek, který se na misi MRO podílí.

Kráter Nili Fossae byl také jedním z míst, o němž se uvažovalo jako o možném bodu přistání příštího robotického vozítka NASA; tato idea byla ale nakonec zamítnuta a mise robotu byla odložena z roku 2009 na rok 2011. Podle amerických expertů by nyní mohlo být rozhodnutí o místě přistání robotického vozítka přehodnoceno.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.