MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

ZAJÍMAVOSTI

ZÁNIK VESMÍRU

Zaostřeno: Velký třesk. A co dál?

zdroj: NG.cz
Po sto letech stále platí, že E= mc². A my stále ještě prozkoumáváme představy, které velký fyzik choval o prostoru a čase.

Článek s nejnovějšími informacemi o teoriích Alberta Einsteina a velkém třesku najdete v květnovém čísle časopisu National Geographic.1. Neviditelná pavučina
Kresba: Moonrunner Design

Vesmírné roje galaxií udržuje pohromadě cosi neznámého. Současně to zajišťuje, aby se nerozlétly hvězdy, z nichž se galaxie skládají. Vědci však dosud nezjistili, čím vlastně tahle neviditelná substance je. Označována je jako tmavá hmota. Její koncentrace vytvářejí jakési obrovské kosmické lešení. Astronomové jsou přesvědčeni, že utváření galaxií proběhlo v nejhustějších bodech takto vzniklé pavučinovité struktury a že nadále setrvávají na místě právě díky gravitaci tmavé hmoty.

Její objemnou přítomnost lze zachytit sledováním hvězd v okrajových částech galaxií. Pohybují se totiž rychlostmi, jež by byly nemožné, kdyby na ně působila přitažlivostí jen viditelná hmota - čili ostatní hvězdy a plyn v galaxii. Astronomové tuto neviditelnou substanci zmapovali i pomocí jevu, který předpovídá Einsteinova obecná teorie relativity: Gravitace tmavé hmoty svrašťuje prostoročas, čímž se ohýbají kolem procházející světelné paprsky.

Měření tohoto typu ukazují, že tmavá hmota tvoří snad až 90 procent úhrnné hmotnosti vesmíru. Kosmologové nyní pátrají po její totožnosti. Pokoušejí se odhalit prchavou substanci, jež odpovídá za uspořádání všeho, co na obloze spatřujeme.

2. Rychlé převíjení kupředu: Velké párání?
Kresba: Moonrunner Design

Smrt vesmíru by výbušnou dramatičností mohla soupeřit s jeho zrodem. Ovšem jen pokud bude záhadná forma energie dále udržovat zrychlované rozpínání prostoročasu. Astronomové si od 20. let právě uplynulého století mysleli, že toto rozpínání se naopak zpomaluje. Nedávná pozorování velmi vzdálených hvězd však prozradila, že ve skutečnosti se roztahování kosmického prostoru zrychluje. Jestliže zrychlí ještě více, vesmír to možná nasměruje k "velkému párání".

Umělecké znázornění tohto scénáře - jednoho z řady možných osudů vesmíru - ukazuje, že po nějakých 20 miliardách let by mohlo nekontrolované rozpínání roztrhat hmotu, od galaxií až k atomům. Hybnou silou je zde tajemná "tmavá energie". Působí proti přitažlivým účinkům gravitace a nakonec by mohla zvítězit nad všemi silami, jež vážou hmotu dohromady. Představu gravitace s odpuzujícími účinky zavedl jako první Einstein, později se však od ní distancoval.

Tmavá energie, prohlašuje kosmolog Michael S. Turner, jenž tento název vymyslel, "má v rukou osud vesmíru". Žijeme v nejlepší ze všech dob, pod oblohou, na níž je plno hvězd. S pokračujícím rozpínámím vesmíru však bude stále více tmavnout a budit prázdnější dojem.

Poslední komentáře
07.06.2016 21:34:20: Ano, opravdu. Všechny výše řečeno, je pravda. Můžeme popovídat na toto téma. Tady nebo v PM. [:tired...
07.06.2016 18:13:42: Podle mého názoru Se mýlíte. Jsem si jistý. Mohu bránit svou pozici. Napište mi do PM. 8-) rychlá pů...
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.