Inženýr John Stuart Reid z Kesvicku věří, že vynález cymaskopu představuje opravdu zlomový okamžik v historii studování delfíní řeči. 

"Doposud nebylo možno porozumět delfíní řeči. Cymaskop dokáže identifikovat strukturu hlasu delfína a současně jej převést do zákonitostí lidské řeči," osvětlil Reid princip fungování vynálezu.

Podle serveru Newstandstar Reid pracoval na svém nápadu přes rok a věřil, že během dvou let přijde na to, jak dešifrovat delfíní jazyk. Spolu s Jackem Kassewitzem, floridským odborníkem na delfíny, se nejprve snažili převést delfíní řeč do obrázků.

"Zpočátku jsme překládali pouze základní slova a výrazy, postupně jsme se naučili rozumět slovům během konverzace," objasnil Reid počátky studia delfíní řeči.

Žádný jiný přístroj nedokáže přetlumočit řeč do obrázkové formy. Lidé slyší zvuky okolo dvaceti tisíc Hertzů, delfíni jsou schopni zaznamenat až dvě stě tisíc Hertzů. Mnoho přístrojů dokáže zaznamenat a rozlišit signály vydávané delfíny, ale až tento nově vyvinutý přístroj signály přetlumočí do lidem srozumitelné řeči.

Cymaskop může být využit také v jiných oblastech zkoumání zvuku, pořizuje zvukový záznam jako otisk prstu.