MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

ZAJÍMAVOSTI

?Nejstarší? hvězda v galaxii objevena

?Nejstarší? hvězda v galaxii objevena

zdroj: NG.cz

Na Mléčné dráze objevili astronomové nejstarší hvězdu naší galaxie, jejíž stáří odhadují na dobu ?mladého? vesmíru, tj. zhruba před 14 miliardami let.

Obří hvězda pojmenovaná HE0107-5240 je raritou, protože narozdíl od mladších hvězd prakticky neobsahuje kovy. Pochází z první generace hvězd složených z jednoduchých prvků pozůstalých z velkého třesku.

Vědci říkají: ?Takto staré hvězdy nám pomalu odhalují historii formování hvězd a syntézy chemických prvků ranného vesmíru?.

První generace

Po velkém třesku se vesmír skládal převážně z vodíku, hélia a částečně lithia, takže první hvězdy obsahovaly jen tyto prvky. Během první generace hvězd se přeměnily tyto lehčí prvky na prvky těžké, jako je uhlík, sloučeniny fosforu, železo a olovo.

Když hvězdy během velkého třesku explodovaly, ?znečistily? kosmos těmito těžšími prvky, které se pak přenesly do pozdějších generací hvězd ? jako je například naše Slunce.

Existence hvězd s nulovým nebo velmi nízkým obsahem kovů byla předpokládána již před desetiletími, ale nikdo takovou ve skutečnosti nenalezl. A až do objevení hvězdy HE0107-5240 bylo mnoho vědců přesvědčeno, že ani nikdy neexistovaly.

Velký teleskop

Hvězda s názvem HE0107-5240 byla poprvé spatřena Norbertem Christliebem a jeho kolegy z University v Hamburgu. Leží ve směru jižního souhvězdí Fénix, ve vzdálenosti zhruba 36 tisíc světelných roků.

Objev HE0107-5240 vyplnil důležitou mezeru ve znalostech utváření prvků ve hvězdách utvářely, zároveň však ale také nastolily některé nové otázky.

?Jen čas a nové a nové průzkumy nám na ně odpoví?, řekla pro BBC online Catherine Pilachowski, astronomka z Univerzity v Indianě (Bloomington, US).

Poslední komentáře
07.06.2016 21:54:14: улыбнуло...' :-x půjčky na směnku inzerce
07.06.2016 21:31:37: Jsem přesvědčen, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Doporučuji to probrat. Napište mi PM, mluvit. :D porov...
16.06.2015 22:13:25: tady je to přesně jsi подметил ??? bezpecna online pujcka zkusenosti
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.