MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

ZAJÍMAVOSTI

KONEC ŽIVOTA

Úder Asteroidu

zdroj: BBC, National Geographic NEWS

Pravděpodobnost, že lidstvo vyhyne podobně jako dinosauři před 65 miliony let, roste nejen s časem, který uplynul od smrtící srážky Země s asteroidem. Vědci totiž odhalují nové a nové kandidáty, kteří mohou modrou planetu ohrozit.

 


Asteroid 1950 DA obíhá Slunce na kolizním
kurzu se Zemí
grafika:Pavel Stöckl, zdroj: NASA
Dosavadní odhady počtů asteroidů a dalších vesmírných těles, která kříží zemskou dráhu, byly podle astronomů podceněny - nejméně o 20%. Na druhou stranu není nutné tuto možnost dramatizovat. Zatím nejbližší srážka s velkým asteroidem hrozí až za 878 let, kdy má dráhu Země skřížit podle výpočtů asteroid 1950 DA a to ještě s pravděpodobností 300:1. Nicméně to neznamená, že je hrozba do té doby zcela zažehnána.

 

Obecně se mělo za to, že se ve Sluneční soustavě nachází 750 až 900 objektů, které by mohly vážně ohrozit život na Zemi. Nedávno však tým vědců na Massachusettském Institutu Technologie (MIT) zjistil, že celkový počet je mnohem vyšší. Astrofyzik Scott Stuart tvrdí, že do blízkosti Země se může dostat až 1100 objektů. A toto číslo prý není konečné

Autorem původního, nižšího odhadu je Eugene Shoemaker, který počet odvodil z množství kráterů na odvrácené straně Měsíce. Nyní však vědci počítají asteroidy s pomocí visuálního sledování nejbližšího vesmíru, kdy zaznamenávají objekty které se pohybují vůči fixované poloze hvězd.

Po několika měsících sledování asteroidu, jsou pak schopni vypočítat jeho oběžnou dráhu a stanovit pravděpodobnost střetu takového tělesa se Zemí.

Přitom již nepříliš velký asteroid s průměrem kolem jednoho kilometru je schopen způsobit rozsáhlou katastrofu. Nikdo přitom přesně neví kolik existuje dosud neobjevených asteroidů - vždyť teprve nyní se objevují menší planetky na okraji Sluneční soustavy, které jsou několikanásobně větší, než asteroidy.

PRAVDĚPODOBNOST DOPADU

Větší množství asteroidů na kolizním kursu se Zemí zvyšuje i pravděpodobnost, že k takové srážce opravdu dojde. Proto se v USA a ve Velké Británii volá po zdokonalení, resp. vytvoření odpovídajícího systému včasné výstrahy. Ten by alespoň teoreticky otevíral šanci, že lidstvo může zabránit srážce, která by mohla skončit vyhubením druhu homo sapiens, nebo i života na třetí planetě jako takového.

Ve zprávě MIT se upozorňuje, že Země se v uplynulých devíti letech minula s devíti objekty ve vzdálenosti 800 000 kilometrů (dvojnásobek vzdálenosti Země - Měsíc) což je v řeči astronomů - něco jako "len sa trela".

V květnu 1996 se dokonce objekt - nazývaný JA1 - o velikosti 300 metrů v průměru přiblížil na 1,2 vzdálenosti Země - Měsíc.

Nejvíce se však vědci obávají asteroidů, které mají v průměru kilometr a více. Dosavadní výpočty dokazují, že dráhu Země kříží nejméně tisíc takových objektů.

GLOBÁLNÍ KATASTROFA

Profesor Mark Bailey z Armaghské Observatoře v Severním Irsku varuje, že asteroid s průměrem jednoho kilometru by způsobil katastrofu, jakou lidstvo dosud nezažilo.

"Způsobilo by to globální pohromu, ať už by takový asteroid dopadl kdekoli. Dopad by totiž způsobil klimatickou změnu s následným narušením potravinových řetězců. Okamžitě by zemřela asi čtvrtina světové populace," předpověděl v rozhovoru pro BBC profesor Bailey.

A jakkoli jsou šance malé - minulost Země drtivý dopad asteroidu pamatuje - vymření dinosaurů před 65 miliony let způsobil podle všeho obří asteroid, který zanechal stopy na dně v oblasti Yukatánu, na dně Mexického zálivu.

"Stávalo se to v minulosti a dopadnou na zemi i v budoucnosti," varoval ještě před svou smrtí svět Eugene Shoemaker (?1997). "Tato katastrofa překoná všechny ostatní jedním dlouhým výstřelem."

Asteroid, který vyhubil veleještěry měl podle odhadů 10 kilometrů v průměru, ale i dopad menších těles by způsobil nezměrnou pohromu. Tvář země dodnes nese stopy i po velkých meteoritech. Například známý tunguzský meteorit, který měl v průměru 330 metrů zničil v minulém století 2000 čtverečních kilometrů a bylo tedy jen šťastnou náhodou, že dopadl v liduprázdné Sibiři.

Dopad obrovského asteroidu se svými důsledky podobá nukleární válce. Několika kilometrové těleso se nejen zaboří do země, ale odpaří ohromné množství vodních par a vyvrhne do atmosféry tisíce tun zeminy. Ve hře je i výraznější posunutí zemské osy nebo dokonce i oběžné dráhy se všemi neblahými důsledky v závislosti na Slunci.

Následkem může být dokonalé celoplanetární zatmění, které má za následek nepřetržitou zimu a nakonec smrt.


Poslední komentáře
07.06.2016 22:02:21: Navštívila pozoruhodnou myšlenku ;-) sms pujcka online letovice
07.06.2016 19:25:06: No, souhlasím s vaším názorem [:tired:] půjčka pro podnikatele bez registru
19.03.2016 04:31:32: Omlouvám se za to, že вмешиваюсь... mám podobný situace. Pojďme diskutovat. smiley Holky na sex praha ...
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.