MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

NOVINKY !!!

SKRYTÁ HMOTA !

Vědci podali důkaz "skryté hmoty" v mezigalaktickém prostoru

Američtí astronomové tvrdí, že mají po ruce dosud nejzjevnější důkaz existence "skryté hmoty". Vědci se domnívají, že tato látka tvoří většinu celkové hmoty vesmíru. Američané se ve výzkumu, v němž použili několik vesmírných dalekohledů, zaměřili na kolize mezi dvěma galaktickými kupami.
     Vědci zjistili, že většina přitažlivé síly působící po setkání dvou galaktických kup, se vztahuje k poměrně prázdně vypadajícímu prostoru. Podle vědců to je silný argument pro tvrzení, že je v této oblasti něco, co zůstává očím skryto. "Poskytuje to první přímý důkaz, že skrytá hmota musí existovat," řekl astronom Doug Clowe z Arizonské univerzity.

     Clowe a jeho kolegové měli při svém výzkumu k dispozici údaje z rentgenového vesmírného dalekohledu Candra, Hubbleova vesmírného dalekohledu a několika pozemních observatoří. Pozorovali takzvanou kulovou kupu - shluk galaxií, který se utvářel během posledních 100 milionů let z prudké srážky dvou menších galaktických kup.

     Objekt dostal jméno na základě tvaru mračna z extrémně horkého plynu na jedné ze svých okrajových částí. Velká část viditelné hmoty kulové kupy je soustředěna právě v tomto mračnu. Clowe a jeho tým ale s pomocí gravitační čočky zjistili, že větší gravitační síla působí v části, která se jeví prázdnější.

     "Je to opravdu vzrušující," řekl astrofyzik Sean Carroll z Chicagské univerzity s tím, že pozorování poukazují "mimo důvodnou pochybnost" na existenci skryté hmoty. Carroll přitom nebyl členem vědeckého týmu.

     Astronomové skrytou hmotou (v angličtině "dark matter") v posledních 70 letech vysvětlují některé pozorované jevy v kosmu. Ukázali například, že by se rotující spirálové galaxie rozpadly, pokud by je nedržela kromě gravitační síly vlastních hvězd také gravitační sevření nezjistitelné hmoty.

     Jiná pozorování naznačují, že expanzi vesmíru brzdí síla větší, než jakou může působit viditelná masa. Clowe poznamenal, že nejlepší vysvětlení pro tento nesoulad poskytuje právě skrytá hmota, ale astronomové se podle něj jen rozpačitě odvolávají na jakousi záhadnou hmotu, kterou nelze pozorovat.

     Někteří astrofyzikové dokonce tvrdí, že je třeba upravit gravitační zákony, aby odkazy na neviditelnou látku nebyly zapotřebí. "Vždy tu bude možnost, že probíhá také jakási modifikace gravitace," podotkl k tomu Carroll. "Ale ať děláte cokoli, zbude vám skrytá hmota," uzavřel expert.
Žádné komentáře
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.