MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

NOVINKY !!!

Měsíc měl jádro

Měsíc měl jádro z tekutého kovu, ale pak zatuhlo

Měsíc má stále svá tajemství. foto: pro Novinky Jaroslav Těžký

Při zkoumání kusu horniny, který v roce 1972 s sebou na Zemi přivezla z Měsíce poslední pilotovaná mise Apollo 17, zjistili vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT), že Měsíc měl kdysi jádro z rozžhaveného kovu. Nyní chtějí zjistit, jak vychladlo a kdy se zastavilo.

29. 1. 2009 10:23

Už od počátku bylo NASA podle televize MSNBC trochu podivné, že horniny z Měsíce vykazují magnetizmus, ačkoli satelit - na rozdíl od Země - nemá magnetické pole. Analýzy kusu horniny však ukázaly, že tomu tak nebylo vždy.

Tým z MIT představil minulý týden "magnetickou historii" zmíněného kusu horniny. Dosud se soudilo, že magnetismus vzorků z Měsíce byl dodatečně lokálně vyvolán při bombardování měsíčního povrchu meteory během miliónů let. V případě zkoumaného vzorku tomu však podle vědců být nemohlo, protože magnetismus vykazuje dlouhodobě.

"Dopady meteoritů nevytvářejí magnetické pole nadlouho. Nevydrží déle, než jeden den," řekl Discovery News Ian Garrick-Bethell z MIT. Kus horniny, který vědce přivedl k nové teorii, je starý 4,2 miliardy let a z analýzy vyplývá, že byl během dlouhé historie dvakrát ochlazen - jednou před milióny let a podruhé před tisíci let. Navíc nebyl podle všeho dotčen dopadem nějakého meteoritu.

"Je proto možné, že měsíc měl žhavé jádro, ale nemáme stoprocentní jistotu," vysvětlil planetární teoretik Bill Bottke. Pokud se nová teorie potvrdí, znamenalo by to, že i menší tělesa ve vesmíru, jako měsíce a asteroidy mohou mít kovová jádra a vytvářet magnetické pole.

Žádné komentáře
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.