MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

VÝZKUM - OBĚVY

Získávání energie z vesmíru

Experiment na Havaji napomůže získávání energie z vesmíru

Pokus, během nějž výzkumníci přenášeli energii získanou ze solárních panelů mezi dvěma havajskými ostrovy na vzdálenost 148 km, je prvním experimentem, který testoval technologii, která by mohla být jednoho dne využita pro přenos solární energie z družic na Zemi.
HONOLULU/PRAHA 17. září 2008 (iHNed.cz)
reklama

Experiment, který stál jeden milion dolarů, byl financován televizní stanicí Discovery Channel. Ta vysílala pořad o nové technologii v rámci svého pásma Project Earth minulý pátek.

solar_energy_experiment.jpg

Cílem bylo prověřit ambiciózní projekt, podle nějž by mělo na rozsáhlé pole slunečních kolektorů obíhajících Zemi dopadat nepřetržitě sluneční záření, a to nezávisle na cyklu den/noc, počasí a vlivu atmosféry, které obvykle omezují využití těchto kolektorů „dole“ na Zemi.  Získaná energie by byla posílána do elektráren na zemském povrchu, buď mikrovlnou nebo laserem, a potom distribuována jako běžná energie elektrorozvodnou sítí.

Tvůrci této kosmické solární technologie tvrdí, že její výhody jsou značné; nezisková organizace National Space Society pak dodává, že Slunce vysílá k Zemi miliardkrát více energie, než lidská populace může vůbec využít.

solar_energy.jpg

Zmíněný experiment ale probíhal jen ve velmi omezeném měřítku. Množství poslané elektrické energie mezi havajskými ostrovy stačilo sotva k napájení zářivky o příkonu 20 W. Většina energie se ztratila při jejím přenosu. Systém však byl limitován pěnězi a nikoliv fyzikálními zákony. Šéf experimentu, bývalý člen vedení NASA a fyzik John Mankins, říká, že kdyby si mohli dovolit více slunečních kolektorů a lepší přijímače energie, posílila by se výrazně efektivita přenosu.

Tyto projekty se v televizi příliš často neobjevují, snad kvůli jejich strategickému významu. V současné době pracují na podobných konceptech americká armáda a japonská vesmírná agentura. Americká Air Force Academy nedávno představila plány na malou vzorovou družici, která by posílala na Zemi paprsek solární energie ještě nepatrnější, než při experimentálním pozemním přenosu. Umožňoval by připojení spotřebiče o příkonu 0,1 wattu.

Dále čtěte

"Naší vizí je vybudovat první systém na světě, který rozžehne na Zemi alespoň jednu žárovku s využitím solární energie z vesmíru. Její světlo pak posvítí na cestu komerčního využití tohoto nápadu," uvažuje plukovník Michael „Coyote“ Smith z Air Force.

Cíle Japonců jsou snad ještě ambicióznější. Do roku 2030 chtějí vypustit geostacionární družici, která by dodávala elektrickou energii v řádu gigawattů a na Zemi napájela půl milionu domácností. 

Žádné komentáře
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.