MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

HVĚZDY 2 - SUPER HVĚZDY

Vědci zahlédli největší výbuch známé historie vesmíru

Martin Novák13:30 | 20.2.2009mantisknidiskutujpošlisdílej

Planeta Venuše

větší obrázekAutor: NASA

New York - Vědci zaznamenali v září ve vzdáleném vesmíru dosud nejsilnější člověku známý výbuch.

Jednalo se o explozi zanikající obrovské hvězdy, o tzv. explozi záření gama.

Ty jsou nejsilnějšími explozemi ve vesmíru. Svoji silou daleko předčí jaderný výbuch. Způsobuje je buď zánik hvězdy, která se zřítí do černé díry, nebo spojení černých děr, případně srážka a spojení neutronových hvězd.

Teleskop Fermi patřící americkému Národnímu úřady pro letectví a kosmonautiku (NASA) přinesl informaci o megaexplozi ve vzdálenosti 12,2 miliard světelných let od Země.

Slunce je vzdáleno od Země osm světelných minut a devatenáct sekund, takže místo výbuchu lze bez rozpaků označit jako skutečně hodně vzdálené. Teleskop ho zaznamenal 15.září, zprávu oznámila NASA až teď. Jako první ji zveřejnily časopisy Science Express a Science.

"Spektakulární výbuch vyprodukoval energii až devítitisíckrát vyšší než exploze supernovy," uvedl Jochen Greiner z Institutu Maxe Plancka.

Během tisícin vteřiny výbuch uvolnil více energie než uvolní Slunce za více než miliardu let. Americké ministerstvo pro energetiku podle Science Express potvrdilo, že šlo v září patrně o nejsilnější výbuch, který byl kdy zaznamenán lidskými přístroji.


Objeveny masivní hvězdy u černé díry ve středu Mléčné dráhy

Astronomové objevili masivní hvězdy v relativně těsné blízkosti obrovské černé díry ve středu Mléčné dráhy. Několik desítek hvězd obíhá ve vzdálenosti asi jednoho světelného roku, aniž podlehnou gravitační síle černé díry.
     "Je pozoruhodné, že tato obrovská černá díra přispěla ke vzniku hvězd," uvedl Sergej Nayakshin, jeden ze dvou astronomů, kteří objev učinili s pomocí amerického teleskopu v oboru rentgenového záření Chandra X-ray.

     Hvězdy obíhají v dostatečné vzdálenosti od kritické hranice, za kterou by je černá díra pohltila. Vědci dospěli k závěru, že i kolem gravitačních monster, za jaké jsou černé díry považovány, existují zóny stability plné kamenů a skal.

     Masivní černé díry jsou ve středu téměř všech galaxií, které se kolem nich otáčejí. Země je od středu galaxie, Mléčné dráhy, vzdálena 26.000 světelných let. Hvězdy objevené u černé díry jsou třicetkrát až padesátkrát těžší než slunce a jsou sto tisíckrát jasnější, ale protože spalují jaderné palivo rychleji, jejich životnost se měří jen na miliony let.
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.