MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

HIBERNACE LIDÍ

KRIONIKA

 Úspěšný pokus amerických vědců, během něhož pokusné myši uvedli do stavu blížícímu se bezvědomí, zvýšil šance na to, že by jednou lidé mohli ulehat k umělému "zimnímu spánku".Pokud by se to zdařilo, mohli by být do stavu hibernace uváděni astronauti pro dlouhé lety vesmírem, jak se to běžně dělá ve sci-fi filmech a knihách, napsal zpravodajský server BBC s odvoláním na novou vědeckou studii otištěnou v časopise Science.

Vědci z Washingtonské univerzity a Hutchinsonova centra pro výzkum rakoviny uvedli myši do stavu blížícímu se bezvědomí. V praxi to znamenalo, že u nich vratně utlumili veškeré viditelné životní procesy probíhající v organizmu.

Udělali to tak, že je umístili do místnosti se vzduchem s větším množstvím sirovodíku - zapáchajícího plynu, který je například ve zkažených vejcích. Ve vysokých koncentracích může být smrtelný, běžně jej však člověk i zvířata produkují a předpokládá se, že pomáhá regulovat tělesnou teplotu a aktivitu metabolismu.

Kromě možného využití pro vesmírné cesty, schopnost navozovat stavy podobné hibernaci, jak bývá označován zimní spánek zvířat či období odpočinku rostlin, by to mohlo mít široké uplatnění hlavně v lékařství. Podle šéfa týmu Marka Rotha by to mohlo pomoci například při léčbě rakoviny či problémech spojených s nedostatkem krve či náhradních orgánů a tkání.

Při hibernaci se aktivita tělesných buněk zpomalí či téměř zastaví, čímž se například výrazně sníží potřeba kyslíku.

Ve studii Roth s kolegy zjistili, že myši se přestali v místnosti se sirovodíkem pohybovat a "ztratili vědomí" po několika minutách. Jejich rytmus dýchání klesl z běžných 120 nádechů za minutu na méně než deset. Metabolické změny u nich poklesly o 90 procent a jejich tělesná teplota se z normálních 37 stupňů Celsia snížila na jedenáct stupňů.

Po šesti hodinách jim byl dán čerstvý vzduch a jejich teplota i tělesná aktivita se vrátily k normálu. Ukázalo se také, že testem u myší nedošlo k žádným zdravotním poškozením.

Myši normálně k "zimnímu spánku" neuléhají, i když podobných stavů mohou dosáhnout v důsledku nedostatku potravy.

Evropská kosmická agentura (ESA) nyní zkoumá možnost, zda by se hibernace mohla využít pro případné cesty ke vzdálenějším planetám, jakými jsou například Jupiter či Saturn.

Zdroj: ČTK
Poslední komentáře
24.11.2008 16:13:27: smiley${1}smiley${1}smiley${1}
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.