MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

DNA - BIOLOGIE - ŽIVOT

Další krok k umělému životu, vědci budují vlastní buněčnou bílkovinnou továrnu

Další krok k umělému životu, vědci budují vlastní buněčnou bílkovinnou továrnu

Důležitým krokem k vytvoření syntetické formy života je současná snaha pionýra v oblasti genetiky George Churche, který vytvořil uměle tu část buňky, která vytváří bílkoviny, tedy ribozom.
PRAHA 11. března 2009 (iHNed.cz)
reklama
struktura ribozomu
"Pokud chcete vytvořit umělý život, který se podobá životu skutečnému, pak musíte mít k dispozici tento biologický stroj," řekl Church novinářům během krátké telefonické tiskové konference. Objev může být důležitý pro využití v průmyslu, zvláště pro výrobu léků a bílkovin, které se nenalézají v přírodě.

Tým George Churche vytvořil funkční ribozom od nuly, molekulu po molekule. Ribozomy jsou molekulární mechanismy, nacházející se v cytoplazmě buňky. Čtou části RNA a „překládají“ genetické kódy do podoby bílkovin. Jsou poměrně složité a předchozí pokusy o vytvoření ribozomu z jeho částí – desítek bílkovin spolu s několika molekulami RNA  – přinesly podle Churche jen omezeně funkční ribozomy, a to dokonce i poté, kdy vědci vytvořili „zvláštní podmínky“, které nebyly shodné s prostředím žijící buňky. Nyní výzkumníci chtějí ještě vytvořit umělý ribozom, který by replikoval sám sebe.

Práce Churchova týmu  dosud nebyla zveřejněna v odoborném časopise, Church zatím představil předběžné výsledky výzkumu na  víkendovém semináři pro  absolventy Harvardu. Popsal, jak jeho výzkumný tým poprvé „vybral“ ribozom z E. coli, běžné laboratorní bakterie. Vědci pak užili enzymy k tomu, aby daly různé RNA a bílkovinné komponenty znovu dohromady. Když je dali do zkumavky, komponenty se v ní spontánně zformovaly do funkčního ribozomu.
Výzkumníci užili umělé ribozomy pro úspěšnou produkci enzymu luciferázy, bílkoviny, která způsobuje, že určité druhy hmyzu světélkují. 

Farmaceutické společnosti nyní užívají přirozeně se vyskytující ribozomy v bakterii k tvorbě bílkovin pro vakcíny a léky, ale odborník v biomedicíně James Collins vysvětluje, že geneticky upravené ribozomy by tento proces zlepšily. "Pak byste mohli  programovat ribozom tak, že byste „vypnuli“ velkou část buňky a vytvářeli pouze bílkoviny, které potřebujete. Mohli byste buněčné mechanismy přimět, aby například vytvářely jen určité produkty nebo látky, a tak reálně zvýšiit produktivitu,“ říká Collins.

Ale Church chce jít ještě dále. Jeho největším přáním je vytvořit ribozomy, které mohou vytvářet zcela novou třídu bílkovin, takových, které jsou zrcadlovým obrazem bílkovin nacházejících se v přírodě. Bílkoviny a mnoho dalších molekul má asymetrickou strukturu. Přírodní aminokyseliny jsou téměř výlučně levotočivé. A právě tak, jako se levá rukavice hodí jen na tuto ruku, mohou levotočivé enzymy katalyzovat jen reakce molekul se správnou asymetrií. To znamená, že zrcadlový obraz molekuly by byl odolný proti působení obyčejných enzymů, říká Church. To by mohlo mít význam pro průmyslové aplikace, například pro vytváření dlouhodobě působícíh enzymů pro biofermentaci, která se užívá při výrobě biopaliv a dalších produktů.
DigiWeb.iHNed.cz
Autor/ři: Jan Mittelbach

reklama
Žádné komentáře
 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.