MIROSLAVOVY TAJUPLNÉ STRÁNKY

NA STRÁNKÁCH SE USILOVNĚ PRACUJE DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ administraci v 'Nastavení stránek'.

ODKAZY

http://http://kaprarina.webnode.cz/

SUPER DOMÉNY NA PRODEJ

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

Plastová okna Akčně.Levně.Precizně

RADIO FENIX DJ MICHAL

MAPA

ITERAKTIVNÍ MAPA MARSU

ČT1 TV

ČT 1

zvuky z vesmíru

SETI HOME

SATELITNÍ MAPY A ATLASY

ON LINE WORLD

POČASÍ

STELITNÍ POHLED - POČASÍ

PRAHA

ON LINE KAMERY

 

HOROSKOPY

HOROSKOPY

ON LINE RÁDIO

ON LINE RÁDIO

ON LINE TELEVIZE

ON LINE TELEVIZE CELÉHO SVĚTA

SMS ZDARMA

SMS ZDARMA MUŽETE POSÍLAT NA 02 A VODAFON

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

HLEDÁM - PRODÁM - KOUPÍM

Podpořte rozvoj stránek pomocí SMS Děkujeme

SMETIŠTĚ

S vesmírným smetím si mají poradit laserová děla nebo vodní granáty

Vesmírné agentury v USA a Evropě sbírají nápady, jak vyčistit oběžnou dráhu od smetí. Přes 17 000 objektů větších než 10 centimetrů ohrožuje další lety do vesmíru a telekomunikační a navigační sítě, které se staly součástí běžného života. Vědci proto vymýšlejí orbitální popeláře, sítě, lasery i vodní granáty, které by vyčistily oběžnou dráhu.

Počítačová grafika zvýrazňuje zahuštění oběžné dráhy kolem Země.

FOTO: ČTK/AP

Dnes 20:08

"Musíme se k vesmíru chovat jako k přírodní rezervaci - brát zpět vše, co jsme do ní přinesli," zdůraznil v deníku Wall Street Journal Heiner Klinkrad, který má na starosti vesmírný odpad v Evropské vesmírné agentuře (ESA) a zároveň je koordinátorem výboru, který má tento problém vyřešit.

První krokem je podle něj zajistit, aby ve vesmíru trosek nepřibývalo. Nové satelity mají být uzpůsobeny tak, aby je bylo možné po dosloužení navést do atmosféry, kde by shořely. V budoucnosti se také počítá s novými prostředky pro vynášení zařízení na oběžnou dráhu - od plavidel, která nebudou při letech do vesmíru nic odhazovat, po vesmírné výtahy. Jejich vývoj však ještě nějakou dobu potrvá a bude nákladný. Především však tato projekty neřeší současný stav.

Kam s ním? Nápady přibývají

Některé nápady na odstranění vesmírného odpadu, které se sešly na Klinkradově stole, jsou opravdu bizarní: Například obrovské sítě s magnety, které by lovily trosky jako rybáři hejna tresek. Má to ovšem hned dvě chyby. Taková síť by se podle Klinkrada asi komplikovaně ovládala a navigovala a magnety by byly k ničemu, protože většina vesmírného zařízení mnoho železa neobsahuje. Podobné zkušenosti má i Klikradův americký kolega Donald Kessler, který má vést speciální program NASA.

 

Musíme se k vesmíru chovat jako k přírodní rezervaci - brát zpět vše, co jsme do ní přinesliHeiner Klinkrad z ESA

Jako příliš nákladné jsou dopředu zamítány nápady na konstrukci speciálního vesmírného plavidla, které podle Klinkrada vypadá jako "požírač planet" ze sci-fi Start Trek. Ze sféry "hvězdných" válek je také nápad, aby trosky likvidoval z povrchu vysokoenergetický laser. Bylo by to možné, ale řešení by možná přineslo více problémů. Větší kusy by se mohly rozpadnout na množství menších, hůře zjistitelných a nebezpečných projektilů.

To je zkušenost odvozená z loňského testu čínské protidružicové rakety. Sestřelením starého meteorologického satelitu se vytvořil oblak 3000 fragmentů a počet objektů nad 10 centimetrů, které dělají orbit nebezpečnější, se zvýšil o 25 procent. Únorová srážka nefunkční ruské vojenské družice se satelitem komunikační sítě Iridium pak vytvořila dalších 600 nebezpečných fragmentů.

Osprchovat nebo ožehnout

Zadání je proto jasné: řešení nesmí způsobit víc problémů než užitku a také nesmí být moc nákladné.

Raketový konstruktér Jim Hollopter, který nyní pracuje pro společnost Satellite Communications v Austinu, tvrdí, že nejlevnější bude orbitální smetí spláchnout vodou. Navrhuje využít staré klasické rakety a naplnit je vodou. Rakety vynesou v podstatě na orbit vodní granát a samy shoří v atmosféře. Uvolněný proud vody by pak měl vychýlit trosky natolik, aby zamířily k zemi a shořely v atmosféře.

Jonathan W. Campbell z NASA naopak navrhuje oprášit svůj starší návrh využití nízkoenergetických pozemních laserů. Projekt z roku 1996 počítal s"ožeháváním" objektů na orbitě rychlými pulsy. Trosky by se nerozpadly, ale zásah by měl opět stačit k jejich sražení do atmosféry.

Campbellův tým údajně spočítal, že za cenu jednoho startu raketoplánu - 500 miliónů dolar by vyčistil atmosféru během pěti let. Ve srovnání s rizikem, že kvůli troskám bude zničen celý raketoplán, vypadá zmíněná půl miliarda dolarů jako pakatel, řekl Campbell.

Incidenty, jako bylo poslední ohrožení Mezinárodní vesmírné stanice prolétávajícími troskami, posouvají potřebu odstranění vesmírného odpadu v žebříčku priorit výše.  

čtvrtek 12. února 2009, 17:23

 

"Hustota těles na oběžné dráze Země je různá v různých výškách. Nejhustěji je kolem 600 až 800 kilometrů nad Zemí,“ řekl Novinkám Jiří Kroulík z Planetária Praha. Na těchto drahách podle něj zůstávají družice i desítky let poté, co doslouží. Státy zatím nemají povinnost je odtud odstraňovat.

"Je určité nebezpečí, že některé výšky budou brzy tak zasyceny družicemi a jejich úlomky, že se budeme s kolizemi setkávat častěji. Mohly by ohrožovat pilotované kosmické lety i Mezinárodní vesmírnou stanici,“ pokračoval Kroulík.

Nízké dráhy mají podle Kroulíka výhodu v tom, že po použitelnosti družice nebo jejich úlomky shoří v atmosféře. "Může se však stát, že větší a těžší předměty, jako například zbytky nádrží, mohou atmosférou proletět,“ upozornil Kroulík.

Záměrně přehánějící ilustrace Evropské vesmírné agentury varující před vznikem smetiště na oběžné dráze Země.:. Záměrně přehánějící ilustrace Evropské vesmírné agentury varující před vznikem smetiště na oběžné dráze Země.foto: ČTK/AP

Podle českého astronoma Luboše Pereka se v současnosti kolem Země pohybuje 12 000 neaktivních družic, které nelze žádným způsobem z oběžné dráhy stáhnout. Ke každé by musela mířit zvláštní mise raketoplánu a to by bylo velice finančně náročné, míní Perek. Celkem podle údajů NASA krouží kolem planety 17 000 úlomků objektů vyslaných do vesmíru lidmi.

Trosky ohrožují další družice systému Iridium

Perek upozornil, že trosky satelitů, které se srazily v úterý, leží v dráze družicového systému Iridium. "Trosky družic se nedají odstranit. Jediná možnost, jak se jim vyhnout, je upravit dráhy satelitů, kterým by s nimi hrozila srážka," řekl Perek. Otázkou podle něj zůstává, zda satelity systému Iridium mají dostatek energie na případné úhybné manévry před troskami v jejich dráze.

Společnost Iridium, které patřil jeden ze zničených satelitů, jej hodlá nahradit do 30 dnů. "Takové náhrady jsou běžné. Každá společnost má ve vesmíru několik rezervních satelitů, které v případě potřeby navede na dráhu nefunkční družice," uvedl Perek. Náhrada podle něj může trvat i kratší dobu.

Iridium provozuje komunikační síť, využívanou například americkým ministerstvem obrany, kolize jí způsobila výpadek signálu.

 
UFO - VESMÍR - ZÁHADY - VĚDA administraci v 'Nastavení stránek'.